Osiągniecie zatrudnienia jako fotograf ślubny wymaga posiadania praktyki w tej kwestii i przeważnie atrakcyjnego portfolio potwierdzającego zdolności wykonywania forografii jednostki ubiegającej się o omawianą posadę. Z tego powodu naprawdę ciężko będzie wkroczyć w rynek i zacząć funkcjonować w świecie zdjęć ślubnych. Istnieją sposoby na to, by wkroczyć do świata autorów zdjęć ceremonii ślubnych, aczkolwiek chyba każda z takich sposobów zaczyna się od pracy pozbawionej lub z bardzo małą kwotą honorarium.

Pierwsze dni są ponoć najtrudniejsze i trzeba być wielce pobudzonym do zdobycia sukcesu w tej wymagającej branży ślubnej fotografii. Uczący się fotograf ślubny powinien trzymać się każdej możliwości do robienia fotografii w czasie tak ważnej uroczystości oraz co najważniejsze poszerzać znajomość fotografii oraz przeglądać zdjęcia i pomysły na zrobienie zdjęć stworzonych podczas różnych ślubów. Naprawdę dobrze jest udawać się na różnego rodzaju szkolenia wykonywania forografii poprawiające umiejętności fotografa, ale istotne będzie także tego typu postępowanie z tego względu, że będzie pozwalało fotografowi ślubnemu na pochwalenie się kierunkowym doświadczeniem. Praktycznie każda notka o poprawianiu zdolności autora zdjęć będzie wpływała w bardzo dobry sposób na jego postrzeganie przez potencjalnych pracodawców. Niedoświadczony jeszcze fotograf ślubny musi popracować nad portfolio, a posiadanie fajnych zdjęć do niego będzie mogło wymagać włożenia swoich sił.

Znakomitą opcją jest udanie się na ceremonię ślubną jako dodatkowy autor zdjęć bez pobierania wynagrodzenia lub z symbolicznym zarobkiem za wykonaną pracę. Oczywiście jest to spore poświęcenie, bo postać wybierająca tego typu zadanie będzie musiała zrobić zbliżoną pracę do fotografa w dobry sposób opłacanego a nie otrzyma za to niemalże niczego. To nic jednak nie wydaje się być takie jasne, gdyż daje autorowi zdjęć możliwość zdobycia niezwykle ważnego w fotografii pakietu doświadczeń. Poza tym podpisuje się umowę o pozwolenie do zastosowania niektórych fotografii w swym portfolio, dzięki czemu amatorski fotograf ślubny w sposób stopniowy okazuje się doświadczony. W dzisiejszych czasach praktykę fotografa określa się na podstawie liczby galerii w wizytówce, przez co ważne będzie każde zjawisko, które można objąć aparatem i przedstawić. Naturalnie trzeba też przykładać się do swojego zadania i przedstawiać w osobistym albumie jedynie najlepsze fotografie tak, by zachęcić rzeszę ludzi do wykorzystania swoich umiejętności. Obecność drugiego i bezpłatnego fotografa na ceremonii ślubnej nie będzie mogła być żadnym problemem dla jakiejkolwiek pary nowożeńców, a dla autora zdjęć będzie świetnym krokiem do przodu i zdobyciem praktyki oraz polepszeniem wiedzy w kwestii współdziałania autora zdjęć z nowożeńcami.